لیوان کاغذی

لیوان کاغذی

اگر بخواهیم تاریخچه بوجود آمدن لیوان کاغذی را بررسی کنیم می توان گفت در  سال ١٩۴٢ این لیوان های کاغذی در بیمارستان ها مورد استفاده قرار گرفت. همین تحقیقات باعث شد که صنایع و تولید کنندگان به تولید لیوان کاغذی علاقه مند شوند ودر کشورهای دیگر از جمله فرانسه آلمان و چین به تولید آن بپردازند.


لیوان کاغذی یکی از پرمصرف ترین محصولات کاغذی به شمار می رود که از کاغذ پلی اتیلن ساخته شده است.
کاغذ پلی اتیلن از یک طرف از کاغذ پایه با گرماژ مختلف و از طرف دیگر با پوشش پلی اتیلنی ساخته شده اند. این کاغذ ها دارای این ویژگی می باشند که در صورت استفاده برای محصولات کاغذی و یا حتی بسته بندی, مانع از انتقال مایعات به سمت داخل و یا بیرون از کاغذ می گردد.

پوشش پلی اتیلنی موجود بر روی این کاغذ باعث می شود در صورت استفاده شدن برای مایعات و مواد غذایی گرم, کمترین تاثیر شیمیایی را دارد و کاملا بهداشتی می باشد. گرماژ هایی که برای تولید لیوان کاغذی و یا حتی بسته بندی استفاده می شوند, کاملا متفاوت هستند که به وزن کاغذ پایه و مقدار پلی اتیلن بستگی داردو انواع لیوان‌های کاغذی مات در اندازه‌های مختلف از 70 سی سی تا 360 سی سی تولید می شوند.

فرایند تولید لیوان کاغذی:

برای اینکه یک لیوان کاغذی تولید شود لازم است که این مراحل انجام شود.

 1) ابتدا كاغذ توسط دستگاه روكشدار كننده ماده پلی اتیلن روكش می گردد.در ضمن اگر كاغذ به صورت یك طرفه روكش شود آن را سینگل و در صورتی كه دو طرف روكش شود آن را دابل می گویند.
2) بعد از روكشدار شدن كاغذ ، كاغذ روكشدار در ابعاد سفارش داده شده برش داده میشود ( برای تولید بدنه ظروف ) و رول کف برای بخش تحتانی ظروف
بعد از طی مراحل بالا توسط دستگاه چاپ ، چاپ طرح های دلخواه بر روی صفحه كاغذ صورت میگیرد. 3)
4) از دستگاه برش به منظور شیت كاغذ به كاغذ بدنه ظرف ( استروك ) استفاده میشود و كاغذ چاپ شده به صورت استروك در می آید.
5) با استفاده از دستگاه های تولید ظروف یكبارمصرف كاغذی ، ظروف مورد نظر به صورت اتوماتیك تولید می گردند. برای هر دستگاه یك اپراتور كافی است وظیفه این اپراتور قرار دادن كاغذ استروك شده ظروف در محل ورودی دستگاه و رول كف ظروف در محل تعبیه شده و سپس جمع آوری ظروف تولید شده میباشد.
6) در این مرحله دیگر تولید لیوان كاغذی به پایان رسیده و تنها بسته بندی آن در كارتن باقی مانده است. همان طور كه در قسمت بالا توضیح داده شد مراحل تولید لیوان كاغذی بسیار ساده میباشد به طوری كه لازم نیست شما همه مراحل را خودتان انجام دهید.

مزیت لیوان کاغذی
ظروف یکبار مصرف برای زندگی امروزی ساخته‌ شده‌اند؛ وقتی شاغل هستید یا به هر دلیلی سرتان شلوغ است و مهمان برایتان می‌رسد یا قصد مسافرت دارید، ظروف یکبار مصرف زیبا در دسترس‌تان قرار دارند تا وقتی برای شست‌و‌شو از دست ندهید.
کاربرد لیوان کاغذی

کاربرد این لیوان ها برای مصرف آب، قهوه، چای، سایر نوشیدنی های سرد و گرم، نوشابه، سایر موارد، دمنوش میباشد .
این لیوانها یکی از پر فروش ترین نوع خود در بین مردم می باشد.
از جمله مهم‌ترین مزیت‌های این لیوان‌ها می‌توان به عدم تأثیر شیمیایی روی مواد غذایی و نوشیدنی‌های داغ درون آن، بازیافت‌پذیری سریع، قیمت مناسب، نشکن بودن، حفظ حرارت و … اشاره کرد.

شایان ذکر است، لیوان کاغذی ۲۲۰ سی سی که از  پر مصرف ترین و پرکاربردترین لیوانهای تولید شده شرکت زرین کیسه است، دارای جنس کاغذ پلی اتیلن، ضخامت 200 گرم، ارتفاع ۸۶ میلیمتر، قطر دهنه ۷۵ میلیمتر، قطر کف ۵۳ میلیمتر می باشد.

لیوان کاغذی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول